STUDIOWANIE ZA GRANICĄ

Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych nie bierze pod uwagę studiowania za granicą głównie, dlatego że posiadają błędne informacje na ten temat. Obiegowe opinie głoszą, że należy mieć ogromną ilość pieniędzy, że studia zagraniczne są nieprzydatne, że bardzo trudno jest się na nie dostać i że należy znać szereg języków obcych, aby takie studia podjąć. Nic bardziej mylnego. Oto kilka mitów związanych z życiem akademickim w obcym kraju.

1. STUDIA ZAGRANICZNE SĄ BARDZO DROGIE.

Niekoniecznie. Studiowanie w niektórych krajach może być porównywalne z rodzimymi studiami. Oczywiście, jeżeli wybierzemy najznamienitsze uczelnie i najbardziej prestiżowe kierunki na takich uniwersytetach jak: Oxford, Cambridge, Harvard, Yale czy Sorbona wtedy musimy liczyć się z ogromnymi kosztami. Trochę podobnie, jakbyśmy zdecydowali się studiować na najlepszych uczelniach w Polsce – te koszty byłby znacznie większe niż w przypadku pozostałych szkół wyższych.

W rzeczywistości wiele uczelni zagranicznych oferuje specjalne programy, gdzie część kosztów studiowania jest pokrywana przez samą uczelnię, władze lokalne lub rząd danego kraju. Większość uniwersytetów ma także liczne programy stypendialne, dzięki którym koszty studiowania mogą być całkowicie lub częściowo opłacone. Dobrym rozwiązaniem, aby pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia jest podjęcie dodatkowej pracy (wystarczy ok. 13 – 15 godzin tygodniowo) lub zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu studenckiego.

Wiele uczelni zagranicznych organizuje studia dla studentów zagranicznych całkowicie bezpłatnie lub część kosztów studiowania jest pokrywanych z funduszy europejskich takich jak, np. program Erasmus. Co ważne, większość uczelni pomaga studentom w znalezieniu zakwaterowania i w organizacji codziennego życia studenckiego. Koniecznie zobacz linki poniżej!

2. ZNAM TYLKO JĘZYK ANGIELSKI, WIĘC MOGĘ WYŁĄCZNIE STUDIOWAĆ W KRAJU ANGLOJĘZYCZNYM.

To kolejny mit! Oczywiście Wielka Brytania, Irlandia czy USA są bardzo często wybierane przez studentów właśnie z tego powodu, ale studia w języku angielskim są oferowane przez wiele innych krajów europejskich. Najpopularniejsze kraje, gdzie można studiować w języku angielskim to Dania, Holandia, Szwecja, Niemcy czy Belgia.

Co więcej, nie na wszystkie studia i kierunki zagraniczne wymagane są oficjalne certyfikaty językowe. Oczywiście takich uczelni jest mniejsza ilość, ale jest to możliwe. Często poziom znajomości języka obcego jest sprawdzany podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub podczas testu językowego. Część organizacji pośredniczących w dostaniu się na uczelnie zagraniczne przeprowadza takie rozmowy i testy w swoich siedzibach, co zaoszczędza nam kosztów podróży zagranicznej.

 Z drugiej strony zdobycie certyfikatu językowego nie jest wysiłkiem nadludzkim. Większość honorowanych egzaminów językowych jest zbliżona poziomem do egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym.

3. STUDIA ZAGRANICZNE TO STRATA CZASU.

Jest dokładnie przeciwnie. Doświadczenia studiowania za granicą nie da się porównać z niczym innym, ponieważ ucząc się za granicą doskonalimy swój język lub nawet języki obce, poznajemy nowe metody nauczania, nawiązujemy międzynarodowe kontakty i przyjaźnie i co najważniejsze mamy szansę na praktyki studenckie / zawodowe u zagranicznego pracodawcy. W przyszłości dyplom uczelni zagranicznej uczyni z Ciebie bardzo atrakcyjnego kandydata na rodzimym rynku pracy i zdecydowanie zwiększy Twój potencjał zawodowy.  Co więcej, pobyt za granicą uczy nas samodzielności, zaradności, samodyscypliny i uczy nas umiejętności komunikacji z różnymi kulturami.

Dyplom uczelni europejskiej to ogromna wartość dodana na współczesnym rynku pracy i jest szansą na dobrą pracę wartą wcześniejszego poświęcenia czasu i kosztów.

CIEKAWE LINKI DOTYCZĄCE STUDIOWANIA ZA GRANICĄ:

 

Poradnik „Studiuj w Europie” wg. Portalu EduInfo: http://edu.info.pl/3121

Wyszukiwarka uczelni zagranicznych: http://edu.info.pl/studia_za_granica

Studia w Europie - Dream Foundation: http://www.dreamfoundation.eu/

Studia w Wielkiej Brytanii - Episteme:http://www.studiabrytyjskie.com/home_pol.htm

Oficjalna strona programu ERASMUS: http://www.erasmus.org.pl/

Program międzynarodowy edu Abroad:  http://www.studiazagranica.pl/

Międzynarodowa organizacja prowadząca program wymiany zagranicznych praktyk zawodowych dla studentów kierunków technicznych:  http://www.iaeste.org/

Poradnik o studiowaniu na najsłynniejszych uczelniach świata: http://naukazagranica.pl/

Portal o studiach zagranicznych Eurodesk: http://www.eurodesk.pl/

Portal Edukacyjny Perspektywy „Studiuj za granicą”: http://www.perspektywy.pl/index.php?Itemid=447&id=144&option=com_content&task=blogcategory

Studiuj w najpiękniejszych zakątkach świata z EF: http://www.ef.pl/pg/studia-za-granica/

Klucz Do Kariery – „Studiowanie za Granicą”: http://www.kluczdokariery.pl/wyszukiwarka-tagow/tag,1107,studia-za-granica.html

 


Najbliższe wydarzenie

01
styczeń

img